Resultat kvalifikationsrunde 2020

Resultat

kvalifikationsrunde 2020

GRUNDSKOLE



Øst

Følgende skoler er videre til Semifinale Øst:

Følgende skoler er videre til Semifinale Øst:

Fransk

Tysk

Engelsk

Følgende skoler er direkte videre til Den Nationale Finale

1. Skt. Josefs Skole 52,4
2. Frederiksberg Skole 43,2
3. Greve Privatskole 40,2
4. Kalundborg Friskole 38,8

1 Stenhus Kostskole 56,8
2 Kalundborg Friskole 52
3 Skt. Josefs Skole 50
4 Bjørns Internationale Skole 48,4
5 Greve Privatskole 45,4
6 Frederiksberg Skole 44

1. Tibberupskolen 70,2
2. Taastrup Realskole 69,4
3. Frederiksberg Skole 67
4. Højdevangens Skole 67
5. Køge Private Realskole 66,8
6. Skt. Josefs Skole 65,4




GRUNDSKOLE



Vest

Følgende skoler er videre til Semifinale Vest:

Følgende skoler er videre til Semifinale Vest:


Tysk

Engelsk


1 Skipper Clemet Skolen 59,2
2 Ringkøbing Skole 52
3 Dybkærskolen 52
4 Randers realskole 50
5 Korup Skole 30,8


1. Ringkøbing Skole 64
2. Hunderupskolen 61,4
3. Giersings Realskole 61
4. Østre Skole 59,4
5. Korup Skole 57,2
6. Vejle Midtbyskole 57,2




GYMNASIUM



Følgende skoler er videre til Semifinale Øst:

Følgende skoler er videre til Semifinale Øst:

Følgende skoler er videre til Semifinale Øst:

Følgende skoler er videre til Semifinale Øst:

Spansk

Fransk

Tysk

Engelsk

1. Rysensteen Gymnasium 67,4
2. Solrød Gymnasium 60
3. Espergærde Gymnasium 59,4
4. Sankt Annæ Gymnasium 59,2
5. Birkerød Gymnasium 57,2
6. Gefion Gymnasium 56,8

7. Falkonergårdens Gymnasium*

1. Herlufsholm Skole 46,2
2. Birkerød Gymnasium 42,4
3. Allerød Gymnasium 42
4. Rysensteen Gymnasium 41,8
5. Roskilde Katedralskole 41,2
6. Ordrup Gymnasium 39,4

7. Falkonergårdens Gymnasium*


1. Borupgaard Gymnasium 47,4
2. Aurehøj Gymnasium 47
3. Ingrid Jespersens Gymnasieskole 46,6
4. Vordingborg Gymnasium 45,4
5. Solrød Gymnasium 44,8
6. Allerød Gymnasium 43,8

7. Falkonergårdens Gymnasium*

1. Ingrid Jespersens Gymnasium 63,534
2. Borupgaard Gymnasium 62,466
3. Herlufsholm Skole 62
4. Ordrup Gymnasium 61,6
5. Nykøbing Katedralskole 61,4
6. Rysensteen Gymnasium 61,4

7. Falkonergårdens Gymnasium*


* §29a Ved landsfinalen er der reserveret en 7. plads til den skole, der står for værtsskabet.

GYMNASIUM

Følgende skoler er videre til Semifinale Vest:

Følgende skoler er videre til Semifinale Vest:

Følgende skoler er videre til Semifinale Vest:

Følgende skoler er videre til Semifinale Vest:

Spansk

Fransk

Tysk

Engelsk

1. Egaa Gymnasium 63,8
2. Rødkilde Gymnasium 61,2
3. Holstebro Gymnasium 57,2
4. Ringkjøbing Gymnasium 57,2
5. Rosborg Gymnasium 56,6
6. Munkensdam Gymnasium 56,4

1. Munkensdam Gymnasium 47,2
2. Skanderborg Gymnasium 46
3. Århus Statsgymnasium 44,2
4. Svendborg Gymnasium 41
4. Grenaa Gymnasium 40,2
6. Rosborg Gymnasium 38,4

1. Risskov Gymnasium 55,8
2. Aalborg Katedralskole 52,8
3. Silkeborg Gymnasium 51,6
4. Marselisborg Gymnasium 51,2
5. Munkensdam Gymnasium 51,2
6. Aarhus Handelsgymnasium 50,6

1. Rybners HTX 69,4
2. Århus Handelsgymnasium Risskov 64,734
3. IB EUC Syd 64,668
4. Midtfyns Gymnasium 61,268
5. Varde Gymnasium 61,134
6. Vestjysk Gymnasium Tarm 60,866

MODERSMÅL

Følgende elever er videre til Finalen for kategorierne modersmål. Finalerne afvikles online på lokationen for semifinalerne samtidigt med de øvrige kategorier (grundskole og gymnasie)

Spansk

Fransk

Tysk

Engelsk

1 Birkerød Gymnasium Gesner, Ana Prieto 70
2 Viborg Katedralskole Iversen, Anna 70
3 Birkerød Gymnasium Nevot, Lucas Helms 69
4 Aalborg Katedralskole Leguizamon, Astrid Julieth Soacha 65,5
5 Århus Statsgymnasium Letelier Vasquez, Samanta 65
6 Birkerød Gymnasium Maillet, Victoria 64
7 Århus Statsgymnasium Gadegaard, Naya Ruiz 64
8 Erhvervsskolerne Aars Quintero, Nataly R 61
9 Rysensteen Gymnasium Belen Ramirez, Liz-Sofia 59,6
10 Falkonergårdens Gymnasium Vico, Luna Zuheros 58

1 Ingrid Jespersens Gymnasieskole Rokkjær, Gabrielle Marie 68
2 Århus Statsgymnasium Luginbuhl, Nicolas 68
3 Rysensteen Gymnasium Vallat, Mathilde Elisabeth Laure 64
4 Gammel Hellerup Gymnasium Lemaitre-Hoffmeyer, Mina Tara 60
5 Rysensteen Gymnasium Grunnet, Elin Amanda 59
6 Rysensteen Gymnasium Løfqvist, Marius Henning Peter Rattier 58
7 Gammel Hellerup Gymnasium Salpini, Jean-Emmanuel André Savino 55
8 Rysensteen Gymnasium Fiig, Emilie 50
9 Gammel Hellerup Gymnasium Riahi, Kinza Olsen 48
10 Nørre Gymnasium Beaudhots, Stéphanie 48

1 Ribe Katedralskole Ibsen, Zoe 67
2 Allerød Gymnasium Larsen, Pelle Sophus Rattunde 64
3 Ribe Katedralskole Fritz, Fabien 63
4 Rysensteen Gymnasium Worm, Feline Sofie 59
5 Alssundgymnasiet Hindø, Sofus 58
6 Gammel Hellerup Gymnasium Schytz, Lucca Leonora 50
7 Nørre Gymnasium Olsen Erler, Asta 49
8 Ingrid Jespersens Gymnasieskole Lorenzen, Asger Lorenzen 46
9 Ingrid Jespersens Gymnasieskole Hollenbeck, Clara Hollenbeck 44
10 Borupgaard Gymnasium Hofer, Boline 43




1 Hunt, Caithlin 69,75 Frederiksberg Skole
2 Tully, Caroline Freya 66 Svendborg Gymnasium
3 Gram, Daniela 59,75 Ingrid Jespersens Gymnasieskole
4 Bach, Thomas 57 Ingrid Jespersens Gymnasieskole
5 Skipworth, Astrid Elizabeth 56 Rosborg Gymnasium
6 Nightingale, Daniel 52,5 Frederiksberg Skole
7 Egholm Janaway, Harvey 47 Højdevangens Skole
8 Christensen, Nikole Freja 45,75 Højdevangens Skole
9 Bauer, Fiona 44 Sønderborg Statsskole
10 Wiese Jacobsen, Lucas 43,75 Højdevangens Skole


ESCUELAS FEDELE 2020


iLcompetition

Sverige

iLcompetition

Norge

iLcompetition

Danmark