Resultater Semifinale 2020

Resultater

Semifinale 2020

GRUNDSKOLE / Øst




Tysk

Engelsk

1. Greve Privatskole 22*
2. Skt. Josefs Skole 21*
3. Kalundborg Friskole 19* ** (52. Point i uge 6)

1. Køge Private Realskole 30*
2. Tibberupskolen 27*
3. Taastrup Realskole 26* ** (69,4. Point i uge 6)


* Videre til Finalen

* Videre til Finalen

** Efter uafgjort i Semifinalen afgøres placeringen på baggrund af point opnået i kvalifikationsrunden.

** Efter uafgjort i Semifinalen afgøres placeringen på baggrund af point opnået i kvalifikationsrunden.

GRUNDSKOLE / Vest




Tysk

Engelsk


1. Ringkøbing Skole*
2.Dybkærskolen* **

2. Skipper Clemet Skolen* ** 

1. Hunderupskolen*
2. Ringkøbing Skole*
3. Vejle Midtbyskole*


* Videre til Finalen

* Videre til Finalen

**Samme score

GYMNASIUM / Øst



Spansk

Fransk

Tysk

Engelsk

1. Sankt Annæ Gymnasium 68*
2. Rysensteen Gymnasium 63*
3. Gefion Gymnasium 62*


1. Rysensteen Gymnasium 54*
2. Gammel Hellerup Gymnasium 43*
3. Ordrup Gymnasium 41*


1. Ingrid Jespersens Gymnasieskole 66* 
2. Aurehøj Gymnasium 64*
3. Solrød Gymnasium 58*

1. Rysensteen Gymnasium 64*
2. Borupgaard Gymnasium 57*
3. Nykøbing Katedralskole 56*


* Videre til Finalen

* Videre til Finalen

* Videre til Finalen

* Videre til Finalen

GYMNASIUM / Vest

Spansk

Fransk

Tysk

Engelsk

1. Egaa Gymnasium*
2. Holstebro Gymnasium*
3. Rødkilde Gymnasium*

1. Skanderborg Gymnasium*
2. Århus Statsgymnasium*
3. Munkensdam Gymnasium*

1. Aarhus Handelsgymnasium*
2. Aalborg Katedralskole*
3. Risskov Gymnasium*

1. IB EUC Syd*
2. Midtfyns Gymnasium*
3. Rybners HTX*

* Videre til Finalen

* Videre til Finalen

* Videre til Finalen

* Videre til Finalen

MODERSMÅL


Spansk

Fransk

1. Leguizamon, Astrid Julieth Soacha 74, Aalborg Katedralskole*
2. Iversen, Anna 71, Viborg Katedralskole (71)**
3. Letelier Vasquez, Samanta 71, Århus Statsgymnasium (65)**

1. Rokkjær, Gabrielle Marie 69, Ingrid Jespersens Gymnasieskole*
2. Lemaitre-Hoffmeyer, Mina Tara 65, Gammel Hellerup Gymnasium
3. Løfqvist, Marius Henning Peter Rattier 62, Rysensteen Gymnasium

* Vindere af kategorien

* Vindere af kategorien

** Efter uafgjort i Finalen afgøres placeringen på baggrund af point opnået i kvalifikationsrunden i uge 6.

Tysk

Engelsk

1. Fritz, Fabien 63, Ribe Katedralskole*
2. Ibsen, Zoe 61, Ribe Katedralskole
3. Hindø, Sofus 55, Alssundgymnasiet

1 Hunt, Caithlin 58, Frederiksberg Skole*
2 Nightingale, Daniel 56, Frederiksberg Skole

3 Gram, Daniela 53, Ingrid Jespersens Gymnasieskole

* Vindere af kategorien

* Vindere af kategorien


ESCUELAS FEDELE 2020


iLcompetition

Sverige

iLcompetition

Norge

iLcompetition

Danmark