Resultat regionsfinaler 2019

Placeringer ved regionsfinalerne 2019

Følgende skoler er videre til finalen den 19. marts på Falkonergårdens Gymnasium:

Regionsfinale Vest

Grundskoler




Engelsk

Tysk



1. Dybkærskolen

2. Sct. Michaels Skole

3. Ringkøbing Skole

1. Randers Realskole

2. Sct. Michaels Skole

3. Sanderumskolen







Regionsfinale Vest

Gymnasier




Englesk

Tysk

Fransk

Spansk

1. Svendborg Gymnasium

2. Sønderborg Statsskole

3. Århus Handelsgymnasium

1. Munkensdam

2. Alssundgymnasiet

3. Århus Katedralskole

1. Vestfyns Gymnasium

2. Munkensdam Gymnasium

3. Skanderborg Gymnasium

1. Egaa Gymnasium

2. Holstebro Gymnasium

3. Ribe Katedralskole









Regionsfinale Øst

Grundskoler




Engelsk

Tysk

Fransk


1. Kildegårdskolen

2, Skorpeskolen

3. Tibberupskolen




1. Frederiksberg Skole

2. Marie Kruses Skole

3. Roskilde Private Realskole




Skt. Josefs Skole

Nordsjællands Grundskole & G

Frederiksberg Skole

Kalundborg Friskole

Verdensbørn Grundskole






Engelsk

Tysk

Fransk

Spansk

1. Rysensteen Gymnasium

2. C. Ørsteds Gymnasiet-Lyngby

3. Ordrup Gymnasium

1. Sankt Annæ Gymnasium

2. Aurehøj Gymnasium

3. Roskilde Katedralskole

1. Ordrup Gymnasium

2. Herlufsholm

3. Helsingør Gymnasium

1. Sankt Annæ Gymnasium

2. Rysensteen Gymnasium

3. Solrød Gymnasium





Modersmål




Fransk

Tysk

Spansk

Engelsk

1. Thorsen, Xavier 56* **

Gammel Hellerup Gymnasium



2. Klinker, Philip 56

3. Sakhat, Louise 52

4. Plas, Vincent 50

5. Riahi, Kinza 50

1. Hugentobler, Sina Anna 61p*

Sankt Annæ Gymnasium



2. Schwarm, Rabea 61p

3. Grundmann, Pia 59p

4. Flensborg, David 56p


1. Jensen, Allan 74*

Herlufsholm



2. Grau, Lucas 73

3. Pedersen Luckert, Annalisa Margarita 70

4. Jensen, Cristobal 67

5. Aparicio, Nicolle 61

1. Grau, Lucas 59p*

Herlufsholm



2. Osborne, Mathilda 50p

3. Østbirk, Ida 47p

4. Hunt, Caithlin 47p

5. Nightingale, Daniel 43p


*Vinder

**Vinder på baggrund af resultat i den indledende runde

*Vinder






*Vinder






*Vinder








iLcompetition

Sverige

iLcompetition

Norge

iLcompetition

Danmark